Zanim nałożysz hennę Sahara Tazarine

Henna Sahara Tazarine może być stosowana solo lub w mieszance z innymi ziołami o działaniu koloryzującym lub kondycjonującym włosy. W przypadku łączenia henny z innymi ziołami najlepiej pozostawić ją do odstania osobno, bo wtedy lepiej wydzieli się barwnik. Przed pierwszym hennowaniem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej. W przypadku nakładania henny na bardzo jasne włosy, zaleca się także zrobienie próby koloru na niewielkim pasemku włosów. Koloryzacja henną jest trwała, henny nie da się rozjaśnić przy pomocy ziół.

Przygotowanie włosów do hennowania

Przed nałożeniem henny na włosy, trzeba je dobrze oczyścić. W tym celu należy użyć szamponu z silnym detergentem (SLS, SLES), który nie będzie zawierał silikonów i substancji filmotwórczych. Wybrany szampon powinien zawierać Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA, które pomogą usunąć osad mineralny z włosów. Jeśli masz twardą wodę, możesz nałożyć na włosy maskę chelatującą. Zwiększy ona trwałość hennowania. Im lepiej oczyszczone włosy, tym lepiej będą chłonąć barwnik. Na oczyszczone w ten sposób, odsączone z nadmiaru wody włosy można nakładać hennę.

Przygotowanie henny Sahara Tazarine

Hennę należy rozrobić z przegotowaną/destylowaną wodą o temperaturze ok 50-60 stopni C. Następnie dodać dodatek o kwaśnym pH ( np. amlę, acerolę. Opcjonalnie hennę można rozrobić na podgrzanym soku jabłkowym lub rokitnikowym). Pasta powinna mieć konsuystencję gęstej śmietany. Należy ją dokładnie mieszać, aż znikną grudki. Rozrobioną pastę należy przykryć i odłożyć w ciepłe miejsce (na ok. 2 godziny). W tym czasie wydziela się barwnik. Następnie hennę można wzbogacić o dodatki modyfikujące kolor lub połączyć hennę z innymi, uprzednio przygotowanymi ziołami (cassią, indygo). Przed nałożeniem henny na włosy należy zabezpieczyć czoło i uszy tłustym kremem, który zapobiegnie wniknięciu barwnika w skórę.

Hennę najlepiej aplikować na świeżo umyte, odsączone z nadmiaru wody włosy. Nakładać równomiernie na całej długości. Szczególną uwagę należy poświęcić odrostom i włosom przy skórze głowy( przy linii czoła i na skroniach). Po nałożeniu henny należy nałożyć folię/czepek foliowy/reklamówkę na włosy. Na końcu nakładamy starą czapkę lub turban ze starego ręcznika. Taka dodatkowa warstwa pozwoli utrzymać nieco wyższą temperaturę. Zioła trzymamy na głowie minimum 2 godziny. Jeśli konsystencja ziół jest odpowiednia i mieszanka nie cieknie spod turbana/czapki, można zabezpieczyć poduszkę ręcznikiem, a zioła trzymać na włosach całą noc. Dłuższy czas aplikacji sprawia, że kolor jest bardziej trwały i ciemniejszy. Papkę najlepiej zmywać, zanurzając głowę w misce z wodą. Wodę należy wymienić 2-3 razy, żeby łatwiej wypłukać zioła. Wstępnie zmyte zioła należy dopłukać strumieniem bieżącej wody. Świeżo hennowanych włosów najlepiej nie myć i nie nakładać na nie kosmetyków przez ok. 48 godzin. W tym czasie kolor zdąży się utrwalić i delikatnie ściemnieć.

Pielęgnacja włosów po ziołowej koloryzacji