Pohennowa pielęgnacja włosów

Włosy świeżo hennowane nie wymagają czasochłonnej, wieloetapowej pielęgnacji, jednakże zastosowanie kilku zasad pozwoli zachować intensywny, świetlisty kolor pełen refleksów na dłużej.

Po zmyciu henny z włosów przez najbliższe 48 godzin nie powinno się używać szamponu ani żadnych innych kosmetyków do włosów. Jest to czas, kiedy kolor wciąż się utlenia i utrwala. Przy myciu świeżo hennowanych włosów powinno się wybierać szampony delikatnie myjące, bez mocnych detergentów w składzie (SLS, SLES). Bezpośrednio po zmyciu ziół powinno się unikać stosowania olejów na włosy, zwłaszcza olejów przenikających (olejów i mieszanek olejowych na bazie masła kakaowego, oleju kokosowego, masła shea). Oleje te mogą powodować szybsze wymywanie się barwinika z włosów, kiedy ten nie jest jeszcze wystarczająco związany).

Stosowanie ziół na włosy może je trochę przesuszać. Dlatego też po 48 godzinach od spłukania ziół z włosów należy zadbać o ich nawilżenie. Sprawdzą się tutaj zwłaszcza produkty bogate w humektanty i emolienty. Jeżeli włosy po zastosowaniu ziół wyglądają na matowe, tępe i trudne do rozczesania przy następnej koloryzacji można je rozrobić na żelu lnianym zamiast na wodzie. Należy też zwrócić na dodatki zakwaszające, takie jak np. sok z cytryny mogą potęgować uczucie przesuszenia, dlatego lepiej zastąpić je innymi.

Świeżo hennowane włosy nie lubią mycia przy użyciu bardzo ciepłej wody. Zdecydowanie lepiej znoszą letnią, czy nawet chłodną. Niewskazane jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych zawierających mocne detergenty (zarówno drogeryjne, jak i apteczne). Również twarda woda może niekorzystnie wpływać na hennowane włosy (mineralne nadbudowy utrudniają wchłanianie barwnika przy kolejnych hennowaniach). Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie prostego filtra do wody, który zmniejszy jej twardość. Podobnie jest z wodą o znacznym poziomie zasolenia i z wodą chlorowaną. Przy kąpielach morskich i basenowych trzeba pamiętać o tym, że jeśli są one regularne, to włosy mogą wymagać częstszego nakładania henny. Przy świeżo nałożonych ziołach (zwłaszcza, jeśli włosy są bardzo jasne lub gdy hennowa mieszanka zawierała indygo) nie należy korzystać z basenu przez kilka dni. Włosy czasem puszczają kolor i mogą powodować ściekanie kolorowych strużek, a włosy jasne lub indygowane mogą dawać zielonkawy blask.

Przy pielęgnacji włosów koloryzowanych ziołami można stosować produkty podkreślające kolor włosów farbowanych. Przy odcieniach rudych będzie to kurkuma, przy czerwonych: henna, owoc granatu, żurawina, dzika róża, malwa, hibiskus, kamala, czerwone drzewo sandałowe, przy blondach: rumianek, miód, nagietek, rokitnik, przy brązach: bhringraj, neem, kora dębu, orzechy włoskie.

Regularne stosowanie ziół koloryzujących i kondycjonujących włosy sprawia, że włosy oprócz pięknego koloru zyskują siłę, gęstość i blask oraz stają się bardziej odporne na uszkodzenia.

Pielęgnacja włosów po ziołowej koloryzacji